اخبار

درمان درماتیت سبوره نوزادان

درمان درماتیت سبوره نوزادان

درمان درماتیت سبوره نوزادان و دانستنی هایی پیرامون درمان درماتیت سبوره نوزادان و نکات مهم پیرامون شستن سر نوزاد را در پرشین وی بخوانید

درمان درماتیت سبوره نوزادان

سبوره یکی از مشکلاتی است که برخی از کودکان با آن دست و پنجه نرم می کنند و مادران  معمولا از این مشکل بر روی سر نوزادان کلافه می گردند. ما در این مطلب از پرشین وی قصد داریم، به بررسی دانستنی هایی پیرامون درمان درماتیت سبوره نوزادان و همچنین دلایل آن بپردازیم..

درماتیت سبوره یک عارضه پوستی است که در میان نوزادان کمتر از ۱۲ ماه دیده می‌شود.این عارضه باعث می‌شود که لکه‌های سفید و فلسی بر روی پوست سر ظاهر شود، اما این لکه‌ها ممکن استروی سایر نقاط بدن هم به‌ وجود آید.درمان‌های موضعی این عارضه را درمان می‌کنند.

از جمله می‌توانید از این شیوه‌ها استفاده کنید: پیش از شستن کودک سرش را با وازلین یا روغن بچه چربکنید تا ضایعات فلسی پوست نرم شود.پوست سر نوزاد را با شامپویی که پزشکتان تجویز کرده بشویید.از یک کرم یا لوسیون کورتونی بر روی پوست سر نوزاد استفاده کنید.

۱٫ استفاده از نرم کننده‌های پوست (امولینت‌ها):پیش از شستن پوست سر، از نرم کننده‌های پوست استفاده کنید. نقش نرم کننده‌هادر حفظ سلامتی پوست، کمک به نرم کردن، تسکین دادن و درمان خشکی و پوسته پوستهشدن آن است. استعمال نرم کننده‌ روی پوست سر نوزادان، می‌تواند در جدا شدن پوسته‌هایسر و بهبود خشکی پوست سر موثر باشد. توصیه می‌شود که نرم کننده را برای مدت زمان طولانی روی پوست سر فرزندتان نگه دارید. نرم کننده‌های رایج پوست عبارتند از:

وازلینروغن معدنیروغن بچهروغن زیتوناز این روغن‌ها می‌توان برای ماساژ مستقیم پوسته‌های موجود روی سر نوزاد، به مقدار کم استفاده کرد. فراموش نکنید که پس از استفاده از روغن مورد نظر، سر را بشویید.

۲٫ پوست سر فرزندتان را به صورت روزانه بشویید.ششتشوی روزانه‌ی پوست سر، یکی از مهمترین گام‌ها در رهایی از پوسته‌هایخشک است؛ از طرفی می‌تواند در پیشگیری از بروز مجدد بیماری نیز موثر باشد.شما می‌توانید برای شستشوی پوست سر و موهای فرزندتان در طول این مرحله،از شامپو بچه‌ی ملایم استفاده کنید. ماساژ پوست سر در هنگام شستن سر، به جدا شدن و افتادن پوسته‌ها کمک می‌کند.

استفاده از روغن، روی پوست سر (پیش از شستشو)، کمک می‌کند که پوسته‌ها آسانتر جدا شوند. در صورتی که پوسته‌ها در اولین مرتبه شستشو جدا نشوند، نباید آن‌ها را با شدت مالیده یا بخراشانید. به جای این کارها، به تناوب از نرم کننده پوست استفاده کرده و به صورت روزانه، پوست سر را شسته تا پوسته‌ها جدا شوند.

۳٫ پوست سر را به طور کامل آبکشی کنید.هر عاملی (از آب و هوای بیرون گرفته تا آب حمام) می‌تواند برای پوست نازکو حساس نوزاد تازه متولد شده، خشن باشد. به همین علت، لازم است پس از استفاده از هر روش درمانی، مواد شیمیایی، یا شامپو، پوست سر نوزاد را کاملا آبکشی کنید.

زمانی که پوست سر را نمی‌شویید یا از نرم کننده پوست استفاده نمی‌کنید،آن را کاملا تمیز نگه دارید. این کار می‌تواند موجب پیشگیری از تحریک مجدد و یا تشدید درماتیت سبوره در نوزادان کمک کند.

۴٫ پوست را نخراشانید.

اگرچه ممکن است خراشاندن پوست سر نوزاد برای جدا کردن پوسته‌ها اغوا کننده بهنظر برسد، از انجام این کار پرهیز کنید. خراشاندن پوست سر ممکن است در طول زمان عوارضی به همراه داشته باشد. این عوارض عبارتند از:

جراحات؛ بریدگی و جای خراش بر اثر کشیدن ناخن‌هازخم شدن و ماندن جای زخم؛ در صورتی که سر نوزادتان را بسیار محکم یا عمیق بخراشانیدعفونت؛ به علت باکتری‌های موجود در زیر ناخناین نکته را به یاد داشته باشید که بیماری کلاه گهواره، موجب خارش پوست سر نداشته و نیازی به خراشیدن و خاراندن وجود ندارد.

۵٫ به آرامی پوست سر را ماساژ دهید.ماساژ پوست سر، می‌تواند به بهبود بیماری کلاه گهواره کمک کند. این روش، نسبت به استفاده از ناخن،روشی ملایم‌تر برای جدا کردن پوسته‌ها محسوب می‌شود. هنگام استفاده از شامپو و نرم کنندهپوست، باید آن‌ها را روی پوست سر نوزادتان ماساژ دهید. با این کار می‌تواند اطمینان پیدا کنید که درمان، به طورکامل در تمامی نقاط پخش می‌شود.

دانشجو / لافارر

منبع خبر

درمان درماتیت سبوره نوزادان
persianv.com

دکمه بازگشت به بالا